Komputerowo-dydaktyczna

Pracownia ta ma za zadanie naukę i doskonalenie umiejętności szkolnych, społecznych, manualnych i interpersonalnych, a także ogólne poszerzanie wiedzy z przeróżnych zakresów, nie tylko tych odgórnie zaplanowanych, ale i tych spontanicznych, czasem wychodzących od samych Podopiecznych. Na powyższe składają się już konkretne umiejętności, które chcę, aby każdy Podopieczny zdobywał i rozwijał podczas pobytu w mojej pracowni:

  •  języka polski (umiejętność poprawnego czytania i pisania, nauka ortografii, gramatyki)
  • matematyka (liczenie, ćwiczenia rachunkowe)
  • geografia i biologia (wiedza o Polsce i o świecie, filmy przyrodnicze, praca z mapami)
  • kultura i sztuka (filmy edukacyjne, biograficzne, informacyjne,grupowe wyjścia kulturowe, wydarzenia, spektakle)
  • różne dziedziny życia (filmy dokumentalne, naukowe, pogadanki, ciekawostki, zajęcia tematyczne)

Zajęcia tematyczne to takie, na których omawiamy i utrwalamy informacje o ważnych, uznanych, symbolicznych i cenionych postaciach. Poznajemy ich sylwetki, dokonania i życiorysy, oglądamy filmy dokumentalne. Przykładowo rok 2013 jest rokiem Mikołaja Kopernika, Juliana Tuwima, czy Witolda Lutosławskiego i to właśnie między innymi im jest poświęcona część zajęć w roku. Dotyczy to również ważnych wydarzeń i świąt, np. Dzień Ziemi, Dzień Książki, Dzień Bezpiecznego Internetu, Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja itp..

Podopieczni uczęszczający do mojej pracowni dbają o warsztatową Bibliotekę, poznają zasady panujące w takim miejscu, uczą się obsługiwać czytelników, wypełniać karty biblioteczne, dbają o porządek i ład na bibliotecznych półkach. Przy okazji poznają świat książek, albumów, czasopism i ćwiczą czytanie.

Do innych przyjemnych obowiązków w tej pracowni należy pisanie artykułów i redagowanie warsztatowej gazetki – Wuzetki. Podopieczni mogą sami zgłaszać swoje pomysły na artykuły, mogą cyklicznie prowadzić swoje ulubione działy, spełniać się autorsko, czy też prezentować swoje dokonania.

Redagujemy również obrazkową, kolorową, ozdobną gazetkę ścienną która tuż za głównymi drzwiami Warsztatu informuje wchodzących do jakich świąt i wydarzeń się zbliżamy.

Przygotowujemy także galerię zdjęć WTZ, która jest prezentowana na jednej ze ścian w naszej placówce. Wszystkie wydarzenia i wycieczki dokumentujemy na zdjęciach, które następnie wywołujemy i umieszczamy w galerii.

Dbanie o sprawność manualną i jej rozwijanie jest bardzo ważne. Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy Podopieczni przygotowują kartki świąteczne własnoręcznie i według własnego projektu. Przy tej okazji uczą się obsługi papierowej gilotyny, malują, wycinają, kolorują, używają ozdobników. A gdy są już gotowe część z nich roznosimy wraz z życzeniami do pobliskich adresatów.

Przygotowujemy dzienniki zajęć dla wszystkich pracowni. Uczymy się wtedy obsługi bindownicy i drukarki.

Częścią edukacji na który kładę nacisk jest nauka obsługi komputera. W zależności od możliwości i potrzeb Podopieczni uczą się:
– włączać komputer
– obsługiwać program WORD
– obsługiwać przeglądarkę internetową
– korzystać z wyszukiwarki internetowej
– zakładać i obsługiwać pocztę e-mail
– obsługiwać bardziej zaawansowane programy
– pisać na klawiaturze
– poruszać się po popularnych i przydatnych stronach internetowych
– wyłączać komputer
W przypadku chęci Podopiecznych uczą się konkretnych czynności na komputerze i w internecie.

Na wyposażeniu pracowni znajdują się też inne urządzenia których obsługę poznają Uczestnicy, np. aparat fotograficzny, czy laminarka.

Przebywanie w pracowni komputerowo-dydaktycznej to także zabawa! Najlepsze efekty przynosi nauka gdy jest połączona z radością, dlatego staram się, aby zajęcia w pracowni komputerowo-dydaktycznej były jak najbardziej urozmaicone i ciekawe, aby nauka i rozwój następowały w jak największym stopniu poprzez zabawę.
Pomocne są w tym jak najbardziej gdy edukacyjne i rozrywkowe, puzzle, kolorowanki, gry komputerowe i albumy, których jest w tej pracowni całe mnóstwo.

Instruktor terapii
Justyna P.

 

Reklamy